مقدمه:

بی‌شک مسئله تربیت و پرورش انسان، محوری‌ترین هدف انبیاء و اولیاء الهی بوده است. انقلاب اسلامی ایران نیز که بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام به ثمر نشست از این قاعده مستثنی نیست. لکن در طول مدتی که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد؛ تربیت و پرورش دینی به‌شدت مورد غفلت واقع شده است. به‌گونه‌ای که حتی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سایر نهادهای فرهنگی- تربیتی نیز اغلب رویکردی آموزشی داشته و از مسئله تربیت غفلت داشته‌اند.

بی تردید رسیدن به جامعه مطلوب بدون تربیت افراد آن جامعه میسر نیست؛ و تربیت افراد برای تأثیرگذاری مطلوب در جایگاه های مختلف، در گرو یک نظام تربیتی منسجم و مبتنی بر مبانی و اصول تربیت دینی است. الگوی تربیتی صالحین، با تدوین چنین نظامی، در حال حاضر یکی از بهترین و موفق‌ترین روش‌های تربیت نیروی انسانی و کادرسازی به شمار می رود. توجه به ساختار این الگوی تربیتی و دقت در روش‌های ارتباطی این ارکان با یکدیگر و سایر اصول آن، این مطلب را روشن می‌کند.

شجره طیبه صالحین یک نظام تربیتی در قالب حلقه‌های منسجم و مرتبط در سطوح و اقشار مختلف جامعه است. این شبکه با استفاده از ظرفیت‌های علمی و معنوی نظام اسلامی، اسباب ارتقای افراد جامعه را در ابعاد مختلف فراهم می‌نماید. این الگو، یک برنامه فرهنگی تربیتی است که بصورت فرآیند مستمر در یک بازه زمانی، متناسب با مخاطب از طریق ارتباط عمیق و پایدار با تک تک اعضاء در قالب جمعی محدود با ترکیب مناسب و هدفمند به لحاظ سنی و سطح اعضاء انجام می‌پذیرد. اجرای برنامه های متنوع و جذاب مطالعاتی به روش مباحثه ای و هم اندیشی طرفینی و همچنین اجرای برنامه های تربیتی ، فرهنگی ،اجتماعی ،سیاسی ،ورزشی و سایر اقدامات مورد نیاز، حفظ و انسجام اعضاء از دیگر خصوصیات این حلقات میباشد که موجب تقویت هویت حلقه نیز گردیده و موجبات رشد و تعالی همه جانبه اعضاء در حلقات را فراهم میگرداند. شجره طیبه صالحین برنامه مستمر بوده و به فصل یا زمان خاصی تعلق ندارد اما بی تردید تابستان فرصتی است که با توجه به فراغت آکثریت آحاد متربیان در شجره طیبه و حداقل فراغت بیشتر آنها می توان با برنامه ریزی مناسب به غنی کردن این اوقات در جهت رشد و ارتقای متربیان تلاش نمود.

معرفی طرح جوانه های صالحین:

تقویت و تثبیت حلقه‌های تشکیل شده و رشد و نقش‌آفرینی حلقات ماموریت‌ اصلی پایگاه‌های بسیج است. طرح جوانه های صالحین به عنوان یک طرح ملی شامل مجموعه برنامه‌های پیشنهادی برای بیست هزار پایگاه بسیج مساجد و محلات در فصل تابستان است که با هدف ارتقاء، جذب و تشکیل حلقه‌های جدید صالحین، در راستای تبدیل اوقات فراغت تابستان به عرصه‌ای برای رشد و تعالی بسیجیان و عموم مردم طراحی و اجرا می­گردد. این برنامه‌ها در سه بخش؛ برنامه‌هایی برای تشکیل و تقویت حلقات، برنامه‌های درون حلقات و برنامه‌های عمومی پایگاه برای نقش‌آفرینی حلقات صالحین در قالب و موضوعات مختلف برگزار می‌گردد. گسترش، تعمیق و نقش‌آفرینی هر چه بیشتر شجره طیبه صالحین به عنوان رکن اصلی برنامه جامعه‌سازی اسلامی بسیج به عنوان پیامد اجرای این برنامه‌ها مورد انتظار است.

·        هدف:

تقویت و تعالی حلقات صالحین و فراهم ساختن زمینه‌های جذب افراد به بسیج.

·        شعار محوری:

نشاط و تعالی در پرتو قرآن و نماز

·        منظور:

  1. استفاده مطلوب از فرصت ایام تابستان برای رشد و تعالی بسیجیان و اعضای حلقات صالحین.
  2. شناسایی و جذب حداکثری جهت عضویت در بسیج.
  3. حفظ و انسجام حلقه‌های تربیتی صالحین.
  4. تقویت شبکه شجره طیبه صالحین، تقویت هویت‌ حلقه‌ها و نقش‌آفرینی آن در فعالیت‌های پایگاه مقاومت.
  5. ایجاد شور و نشاط و تقویت روحیه معنوی و تلاش برای سازندگی روحی، اخلاقی و فکری نوجوانان و جوانان.
  6. غنی سازی اوقات فراغت بسیجیان
  7. بسیجیان عادی و فعال عضو حلقه‌های تربیتی.
  8. بسیجیانی که عضو حلقه‌های صالحین نمی‌باشند.
  9. آحاد کودکان، نوجوانان و جوانان حوزه استحفاظی هر پایگاه مقاومت.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :