به گزارش خبرنگارجوانه ها،امروزه استکبار جهانی برای سلطه بر دیگر کشورها و دستیابی به اغراض سیاسی و اقتصادی خود، تنها به جنگ نظامی متوسل نمی شود. بلکه برای برآوردن اهداف شوم خود بسته به شرایط، از شیوه های متفاوت استفاده می کند که یکی از این شیوه ها، همان جنگ نرم است و ماهواره ها و شبکه های ماهواره ای از مهم ترین سلاح های این جبهه محسوب می شوند. در حال حاضر نیز در مورد کشور عزیزمان ایران، دشمن از طریق همین شبکه ها، به مقابله برخاسته است. شبکه هایی که اکثر قریب به اتفاق برنامه های آنها با سنت و فرهنگ ایرانی و اسلامی در تضادند و اثرات مخرّب روحی و روانی بر مخاطبین ایرانی می گذارند و یکی از مهمترین تاکتیک های غرب در جنگ نرم علیه ارزش های اسلامی و ایرانی است. برنامه های ماهواره به گونه ای متنوع و جذاب ساخته می شوند که مخاطبیه را از هر قشر و سلیقه ای به تماشای خود می نشانند و اثرات مخرب خود را روی آنها گسیل می دارند. تماشای تصاویر ماهواره (حتی در کوتاه مدت) نتایج و پیامدهای منفی بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت که در زیر به آنها اشاره می شود: تزلزل اعتقادی: در شبکه‌های مختلف حتی با نام دین به راحتی ایجاد شبهات مختلف کرده و با مغلطه و سفسطه افکنی بدون اینکه مناظره ای یا جواب‌دهنده‌ای باشد، به مبانی و ریشه های یک دین حمله می‌کنند و عده ای از مردم که متأسفانه دارای معلومات کافی در آن بحث نیستند فریب شیادهایی را می‌خورند که با شیطلان قرینند. در قرآن نیز آمده است که: بسیارى از اهل کتاب دوست می‌دارند و آرزو مى‏کنند اى کاش می‌توانستند شما را بعد از آنکه ایمان آوردید بکفر برگردانند و این آرزو را از در حسد در دل مى‏پرورند بعد از آنکه حق براى خود آنان نیز روشن گشته، پس فعلا آنان را عفو کنید و نادیده بگیرید تا خدا امر خود را بفرستد که او بر هر چیز قادر است. (بقره، 109) ترویج هوس خواهی و تنوع طلبی: آنچه در سریالها و فیلمهای ماهواره مشاهده می شود، بازیگرانی هستند که صرفا به خاطر زیبایی هایشان جلوی دوربین ها حاضر می شوند، و در سرتاسر پخش برنامه زیبایی های ظاهری و جسمی شان به صورت بسیار پررنگ نمایش داده می شود به گونه ای که محرک شهوت افراد باشد.

h21

در طرف دیگر قضیه عموم سریالها و فیلمهایی که برای مخاطب ایرانی و مسلمان ماهواره آماده سازی می شود، سعی می شود که در آن برای افراد حق چشیدن روابط دیگر علاوه بر روابط زناشویی را محفوظ بداند. همین مسئله علی الخصوص در مردان موجب این می گردد که حتی برای تفریح که شده به دنبال رفع عطش تنوع طلبی شان باشند. و حتی اگر به دلایل خودداری از انجام اعمال خارجی اعمال خودداری کنند، ولی ذهنشان درگیر این مسئله باشد. کمترین اثر این آسیب کم رنگ شدن رابطه عاشقانه بین زن ها و شوهرها و عدم رضایت و تمایل جنسی خواهد بود.

1

ترویج خشونت:

از مهمترین آسیب های ماهواره در حوزه فردی و شخصی، تشتّت و ناآرامی فکری و عدم امنیت روانی، عدم اعتماد به اطرافیان و دروغگو دانستن همه یا اکثر افراد، ایجاد روحیه دوگانگی شخصیتی در دراز مدت و بروز ناهنجاری های فردی و اجتماعی، القای افسردگی و غم و ایجاد نا امیدی بویژه در بین جوانان با سیاه نمایی و مسموم کردن جوّ فکری، همچنین ترویج هیجان کاذب خصوصاً در ابعاد سیاسی و احساسی انسان می باشد. تماشای مداوم صحنه های خشن، به مرور زمان بر روی روح و روان تأثیر منفی گذاشته و ضمیر ناخودآگاه انسان را خشونت گرا می کند و گاهی سالها بعد اثر منفی اش بروز پیدا می کند.

 

مخدوش شدن هویت فرهنگی: تحقیر سنت‌های ملی و تعظیم فرهنگ بیگانه، تخریب هویت ملی و تغییر و تخریب مفاهیمی مثل آزادی بیان، حقوق بشر، آزادی عقیده و … تهی شدن ادبیات و زبان ایرانی از زیبایی‌های خود، ترویج مدگرایی و ارائه مدهای آرایشی و پوششی نابهنجار، گسترش فرهنگ مصرف و مصرف‌گرایی، نشان دادن جلوه خرافی از دین، الگو قرار دادن بازیگران، خواننده‌ها و فوتبالیست‌ها برای جوانان، زیر سؤال بردن فرهنگ جبهه و ایثار و شهادت و انتخابات، همه بخشی از هجوم همه جانبه دشمن غربی از طریق رسانه‌ها به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی است. سست شدن بنیاد خانواده: برنامه های ماهواره با شکستن مرزهای حیا و غیرت، و تضعیف اعتقادات و وارونه جلوه دادن حقایق سیاسی و اجتماعی ضربه های عظیمی را بر پیکر خانواده ها وارد می آورد. و موجب بوجود آمدن اختلافات خانوادگی و شکستن حریمها می شود. این فضا کم کم خانواده را به سمت بدبینی‌ها و کم اهمیت شدن نقش پدر، ایجاد اختلاف بین زوجین و دور شدن فرزندان از خانواده می‌کشاند وقتی پدر و مادری با دختر و پسر جوانشان فیلمی را می‌بینند که یک معاشقه و لو خفیف صورت می‌گیرد این مسأله پرده‌های حجاب و عفاف را از بین می‌برد و فقط خدا می‌داند که در خانواده‌هایی که قبح این مسائل بشکند چه اتفاق ناگواری می‌تواند به ‌دنبال داشته ‌باشد. در فیلم‌ها دختران موفق را کسانی نشان می‌دهند که خارج از خانه آزاد هستند و دخترانی که داخل خانه هستند را نا موفق و افسرده نشان می‌دهند کم کم حجاب به عنوان یک ارزش تلقی نمی‌شود و زنان و دختران خانواده با کم حجابی یا بد حجابی در جامعه ظاهر می‌شوند و زمانی که کم کم بد حجابی زیاد شد و چشمان هوس باز هم با نگاهشان این روند را تشویق کردند جامعه به فضای خود نمائی برای مردان نا محرم تبدیل می‌شود و کم کم رابطه‌های دور از خانواده و زنان خیابانی و روابط پنهانی مردان و زنان متأهل زیاد می‌شود. در چند سال اخیر آرایش‌های بسیار زننده زنان متأهل و دختران جوان که ایران را رکورد دار مصرف لوازم آرایشی بهداشتی جهان کرده است و بروز رفتارهای دوستانه و بیان کلمات دوستانه به نامحرمان در جامعه به شدت زیاد شده است. روابط زن و شوهرها کمرنگ شده و سطح رضایتمندی همسران از یکدیگر پایین می آید و یک ناآرامی و نا امنی روانی و بی‌اعتمادی به همدیگر در افراد خانواده ایجاد خواهد شد. باورهای غلطی که درباره مسائل عاطفی و جنسی در ذهن افراد ایجاد می شود باعث بروز زمینه های اختلاف و تنش میان همسران و عدم رضایتمندی جنسی آنان خواهد شد. تبلیغات غلط و غلو شده در شبکه های ماهواره ای که دائما بر توانایی های جنسی افراد مجرد و متاهل تاکید می کنند، می تواند زمینه ساز شکل گیری باورهای غلط و کسب اطلاعات نادرست در زمینه مسائل جنسی افراد شود. این برنامه ها و تبلیغات که هدفی جز فروش محصولات خود ندارند، باعث شده اند بسیاری درباره چگونگی و توانمندی های جنسی خود شک کنند و در پی درمان های نادرست بروند. تغییر در سبک زندگی: ما تأثیر ماهواره را بر روی شیوه همسرداری، تربیت فرزندان، مراسم عروسی، لباس، مد، آرایش، روابط اجتماعی، و حتی بازار می‌توانیم مشاهده کنیم.

حتی نقشه و چیدمان خانه ها تا حدود زیادی تاثیر گرفته از این برنامه هاست. یکی از سیاستمداران غربی می‌گوید ما اگر نتوانستیم دیوار بلند چین را برداریم اما رسانه‌های ما توانستند این سد را بشکنند و مظاهر زندگی غربی مثل نوع غذا، موسیقی غربی، رفتارهای اجتماعی را در کشور چین گسترش دهند. – فاصله گرفتن از ساده زیستی و تمایل به زندگی لوکس و اشرافی و افزایش خریدهای کاذب و بی برنامه در زندگی – عادی شدن طلاق، ازدواج های مکرر، خیانت های زوجین به یکدیگر – میل زیاد زنان به اشتغال بیرون از منزل – کم رنگ شدن نقش والدین و حاکمیت فرزند سالاری در خانواده ها – سست شدن اعتقادات و کم رنگ شدن باورهای دینی. عدم شرکت در مسجد و جلسات مذهبی و دینی. روی گردانی از احکام الهی و ترک واجبات و ارتکاب بسیاری از محرمات. – تغییرات فاحش در شیوه لباس پوشیدن، آرایش‌ موها و صورت – غرب گرایی، مصرف زدگی و تجمل گرایی و افزایش علاقه به استفاده از تولیدات کشورهای خارجی همه این ها مواردی هستند که حکایت از پیدایش تغییرات اساسی در زندگی افراد در اثر تماشای برنامه های ماهواره می کنند.

ترویج مد گرایی:

تماشای برنامه های ماهواره موجب الگوبرداری بیننده از مدل های ماهواره ای می شود و او را ترغیب می کند تا خود را همانند آنها بیاراید. امام صادق(ع) فرمودند: خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی نمود که به مؤمنین بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌شوید، همانطور که آنان دشمنان من هستند. (علل الشرایع، ج2، ص348) وابستگی و اعتیاد به ماهواره: برنامه های ماهواره ای چنان با جذابیت و تنوع همراه می شوند که همه سعی خود را بر میخکوب کردن و یکجا نشاندن بیننده خود می کنند. این تنوع، سرگرمی و جذابیت باعث می شود برخی افراد تا ساعت ها، زمان خود را برای تماشای برنامه های مختلف ماهواره ای اختصاص بدهند که نتیجه ای جز اتلاف وقت ندارد. به طوری که اگر زمانی فرد نتواند یک برنامه را به هر دلیلی مشاهده کند، دچار احساسات منفی می شود و دائما در پی رفع آن دلیل خواهد بود، انگار نبض زندگی او با نبض ماهواره، گره خورده است.

گسست و درگیری بین نسلی:

در شرایطی که فرزندان با هدایت والدین باید الگوی مناسب برای خود برگزینند و مسیر زندگی خویش را انتخاب کنند با ورود به این دهکده جهانی، به دنیایی بی انتها متصل شده و با آن خو می گیرند و طبق راه و رسم آن رشد نموده و بلوغ جسمی و روحی پیدا می کنند. – عدم رسیدگی به برنامه‌های درسی و افت پیشرفت تحصیلی در میان نوجوانان بر جای گذاشتن تاثیرات عمیق بر روی، شکل‌گیری هویت نوجوانان و تغییر طرز برداشت آنها نسبت به باورهای خود و خانواده – بی علاقگی به زندگی در وطن تحت تاثیر تبلیغات سوء برخی از برنامه‌های خارجی و افزایش پدیده مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی – شانه خالی کردن جوانان از زیر بار ازدواج و برآوردن نیازهای جنسی به طرق غیر معمول و نادرست – عدم آرامش، اضطراب، بیقراری، افسردگی و افزایش پرخاشگری – بلوغ زودرس در اثر تماشای مکرر صحنه های محرک شهوت – فرونشاندن عطش از راه های نامتعارف نظیر خودارضایی و ارتباطات غیراخلاقی و همجنس گرایی – کاهش تاثیر پذیری فرزندان از والدین همه این ها تاثیراتی است که در اثر دیدن برنامه‌هایی که مناسب سن نوجوانان نیست، در آن ها پدید می آید و در این صورت در این صورت فرزندان بجای تلاش برای بهره برداری از بهترین و مهم ترین سالهای عمر خود، تنها به فکر راه هایی برای فرونشاندن عطش و میل جنسی زودهنگام خود خواهند بود. کاهش تعاملات واقعی شاید بارها پیش بیاید در خانه مشغول تماشای برنامه های ماهواره ای هستیدو عملا ورود، خروج یا صحبت های سایر اعضای خانواده خود را متوجه نمی شوید.

یکی از آسیب¬زا ترین پیامدهای استفاده مفرط از برنامه های تلویزیونی و ماهواره ای ایجاد فاصله روانی بین همسران، فرزندان، والدین و دوستان است.

به گونه ای که افراد، تعاملات بین خانوادگی و حتی دوستان خودرا در اولویت دوم قرار می دهند و ترجیح می دهند از اکثر برنامه های گروهی حتی میهمانی ها چشم پوشی کنند و به تماشای برنامه مورد علاقه خود بنشینند که این مسئله خود به مرور باعث ایجاد فاصله روانی میان آنها و دیگران خواهد شد.

افت عملکردهای تحصیلی و شغلی:

تماشای مفرط برنامه های ماهواره ای آن هم تا پاسی از نیمه شب، باعث کاهش عملکردهای آموزشی و تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان می شود؛ بطوری که در کلاس درس دائما چرت می زنند و وقت کمی را نیز برای انجام تکالیف درسی و آموزشی خود اختصاص می دهند. همچنین افراد بزرگسال نیز در محیط کار با مواردی چون تاخیر، غیبت و اهمالکاری روبرو می شوند که باعث افت عملکرد شغلی آنان می شود.

تهدید سلامت جسمانی:

تماشای مفرط برنامه های ماهواره ای باعث ایجاد سکون و بی حرکتی در بینندگان آن می شود که این خود می تواند زمینه های سردرد شدید، گردن درد، اختلالات خواب، خشک شدن چشم ها و دشواری در دید، اضافه وزن و … را فراهم کند.

255/13

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :