روزی یک یهودی به عنوان اعتراض به مسلمانان گفت: شما هنوز جنازه‏ پیامبرتان را دفن نکرده بودید که با هم اختلاف کردید!

در آیه ۱۳۷ سوره آل عمران به توسعه و پیشرفت قوم فرعون از لحاظ صنعت و ساخت بنا اشاره می شود. اما در نهایت این پیام را می دهد که رشد و توسعه اگر جدا از دین و ایمان باشد، سرانجام خوبی ندارد. در سایر آیات قرآن کریم نیز تقوا را سبب نزول برکات می داند. (آیه ۹۶ سوره اعراف) از طرفی مطابق فرمایش امیرمومنان (ع) تقوا و پارسایی از خطا می کاهد: «من زاد ورعه نقص إثمه» و تلاش ها را ثمر بخش می سازد: «مع الورع یثمر العمل» و چراغ موفقیّت است: «الورع مصباح نجاح». (غررالحکم، ح ۵۹۷۰)

در آیات ۱۳۷ و ۱۳۸ سوره اعراف می خوانیم:
«و بخش‏های شرقی و غربی سرزمین (فلسطین) را که در آن برکات قرار داده بودیم به قومی که پیوسته تضعیف می شدند به میراث دادیم و وعده‏ نیکوی پروردگارت درباره (پیروزی) بنی اسرائیل، به خاطر صبرشان تحقّق یافت و آنچه را فرعون و قومش (از کاخ) ساخته و آنچه را افراشته بودند ویران کردیم.» (۱۳۷)

و بنی اسرائیل را از دریا گذراندیم، تا به قومی برخوردند که بر پرستش بت‏های خویش پایبند بودند، (با دیدن این صحنه) گفتند: ای موسی! برای ما خدایی قرار بده، همان گونه که برای اینان معبودها (و بت‏هایی) است.
موسی گفت: براستی، شما گروهی نادان (و جهالت پیشه) هستید.» (۱۳۸)

سه نکته:
* شرط لازم برای مجریان پروژه های توسعه
مجریان هر پروژه صنعتی و غیر صنعتی که در توسعه جامعه موثرند لازم است از تقوا و پارسایی برخوردار باشند تا از افتادن در ورطه یک جانبه نگری، دنیازدگی و دلبستگی های مادی، قومیتی و نژادی دور بمانند و عادلانه به مردم جامعه نگاه کنند و برنامه های توسعه را بر محور عدالت قرار دهند. تقوا و پرهیزکاری به طریق اولی جزو شروط پیشوایی و رهبری یک جامعه از دیدگاه اسلام است لذا در روایت نبوی یکی از شروط واجب برای امامت و رهبری جامعه اسلامی ورع در برابر معاصی برشمرده است: «لاتصلح الإمامه إلاّ لرجل فیه ثلاث خصال، ورع یحجزه عن معاصی الله…».( کافی، ج ۱، ص ۴۰۷، ح ۸)

** حمایت دائمی خداوند از مستضعفان
حمایت خداوند از مستضعفان، مخصوص بنی اسرائیل نیست، بلکه یک سنّت دائمی است. لذا می بینیم که در آیه فرمود: «أَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذِینَ کانُوا یُسْتَضْعَفُونَ» و نفرمود: «أَوْرَثْنا بَنِی إِسْرائِیلَ» و البته قوم بنی اسرائیل در آن زمان یکی از مصادیق قوم مستضعف به شمار می رفتند.

از طرف دیگر حکومت همه انبیاء، حکومت مستضعفان است و شرط پیروزی مستضعفان نیز صبر و مقاومت است. مطابق وعده قرآن نیز مستضعفان و ملّتی که صابر و مقاوم باشند، وارث زمین می شوند.

*** پاسخ زیبا و کوبنده امیرالمؤمنین (ع) به مرد یهودی
روزی یک یهودی به عنوان اعتراض به مسلمانان گفت: شما هنوز جنازه‏ پیامبرتان را دفن نکرده بودید که با هم اختلاف کردید! حضرت علی علیه السلام در پاسخ او فرمود: «اختلاف ما [برخی از مسلمان] در سخن پیامبر بود، نه در خودش و نه در خدا، امّا شما هنوز پایتان از آب دریا خشک نشده بود که از موسی تقاضای بت کردید!» (نهج البلاغه، حکمت ۳۱۷)

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :